Je podle vás právní ochrana osob napadených z důvodu jejich sexuální orientace a genderové identity v současném trestním zákoníku dostatečná? Podle nás ne! Proto budeme diskutovat o možnostech jejího zlepšení.
 Za organizaci In IUSTITIA se legislativního workshopu zúčastní právničky Klára Kalibová a Petra Vytejčková. Spolu s nimi v diskuzi vystoupí také Jan Lata z Nejvyššího státního zastupitelství a vyšetřovatel odboru extremismu a terorismu Krajského policejního ředitelství Praha kpt. Jan Löster.

Diskutovat může přijít ve středu 4. 8. 2021 od 15:00 do 16:30 v Kasárnách Karlín (část Garáže) rámci Prague Pride.

Trestní zákoník nepovažuje homofobní a transfobní útoky za stejně závažné jako jiné druhy předsudečného násilí. Nenávistná pohnutka pachatele zůstává na rozdíl například od rasistických trestných činů nepostihovaná, byť podstata je stále stejná – útok na nezměnitelnou charakteristiku poškozených. Jaké jsou důsledky této situace? Je na čase prosazovat lepší ochranu LGBTI+ napadených? A jsou tu nějaké právní či faktické bariéry, které přijetí lepší právní úpravy brání? Jak může lepší ochraně pomoci komunita?

 

Akce se koná v rámci projektu Právem proti předsudkům, který podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.